Czy warto inwestować w zakup ziemi?

Grunty inwestycyjne to od dawna jeden z najpewniejszych sposobów na inwestowanie pieniędzy. Złoto zawsze może zaginąć, a oszczędności złożone na koncie bankowych w zastraszającym tempie mogą zniknąć przy wzrastającej inflacji. A zakupiona ziemia będzie na zawsze.

Jak szukać działek i gruntów przeznaczonych do sprzedaży?

Warto mieć świadomość, że ceny działek przeżywają zarówno swoje wzloty, jak i upadki. Logicznym zatem jest, że najlepiej szukać działek inwestycyjnych w momencie znacznego spadku ich wartości, a sprzedać, gdy ceny za grunty inwestycyjne znacznie wzrosną. Należy także pamiętać, że może zdarzyć się tak, że na zadowalający wzrost cen za metr kwadratowy gruntu będziemy musieli czasem poczekać kilka, a nawet kilkanaście lat. Działek przeznaczonych do sprzedaży poszukiwać można na kilka sposobów. Jednym z nich jest samodzielne wyszukiwanie ogłoszeń i kontakt z ewentualnym właścicielem gruntu, jeżeli będziemy an tyle zainteresowani jego zakupem, aby zapoznać się z całą dokumentacją działki. W ostatnich latach bardzo popularne są przetargi organizowane przez Agencję Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa. W przetargach znaleźć można głównie działki, pochodzące jeszcze z bardzo dawno już przeprowadzonej likwidacji PGR-ów.

Kiedy działki są najtańsze?

Najniższe ceny za każdy kwadratowy metr działki inwestycyjnej możemy zaobserwować w momencie, gdy zauważalne jest znaczące spowolnienie temu rozwoju gospodarki,a co za tym idzie zaostrzają się kryteria obliczania zdolności kredytowej. Taka sytuacja ma bardzo istotny wpływ na obniżenie nie tylko cen domów, ale również niemal wszystkich działek inwestycyjnych. Na cenny gruntów, niezależnie od stanu gospodarki, wpływa ich położenie np. działki w okolicach Warszawy mogą mieć nawet dwukrotnie wyższą cenę niż te, które znajdują się w okolicach Białegostoku.

Samodzielny zakup gruntów

Tak naprawdę obietnice para-banków, które twierdzą, że nasze pieniądze będą inwestować w grunty, bardzo często okazują się dość dużą pomyłką. Zawsze najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie samodzielny zakup działki inwestycyjnej. Zawsze przed zakupem nieruchomości warto udać się również do Urzędu Gminy w celu sprawdzenia, czy w najbliższym czasie planowana jest jakaś inwestycja w granicach działki, którą mamy zamiar zakupić. Taka informacja może często zapobiegać dość przykrym niespodziankom.
Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – grunty inwestycyjne

Posty powiązane