Co wybrać – uniwersalne wyrażenia czy słówka?

Spotkałem się kilka razy z opinią, która mówi, że do posługiwania się językiem angielskim wystarczy trochę podstawowych słówek i prosta gramatyka. Podobno taki zestaw ma zapewnić możliwość zrozumiałej, ale nie do końca poprawnej komunikacji z niemal każdym człowiekiem znającym angielski. Z drugiej strony medalu, zwolennicy nauki zdań, wyrażeń i rozmówek twierdzą, że naukę angielskiego najlepiej rozpocząć od nauki najpopularniejszych i uniwersalnych zwrotów. Którą opcję ma wybrać osoba początkująca? Jakie będą konsekwencje takiego wyboru?

Nauka słówek i gramatyki

Nauka angielskiego w formie słownictwo + gramatyka to typowo szkolna metoda. Jest ona dość odpowiednia dla osób, które dopiero zaczynają naukę angielskiego i nie potrzebują mieć szybkich efektów. Nauka języka rozciągnięta latami, a prowadzona właśnie w takiej formie, pozwala na zapoznanie się z szerokim zakresem słówek z różnych dziedzin tematycznych. Wprowadzenie prostej gramatyki, która stopniowo będzie rozszerzana o kolejne elementy sprawia, że takie osoby mówią dość poprawnie – od strony gramatycznej oczywiście. Jest to na pewno dobra droga dla dzieci, które będą kontynuowały naukę języka angielskiego przez następnych kilka lub kilkanaście lat.

Nauka zdań, wyrażeń i rozmówek

Sposób polegający na nauce uniwersalnych zwrotów jest skierowany do tych, którzy szukają szybkiego sposobu na naukę rozmawiania w języku angielskim. Ta metoda pozwala w stosunkowo krótkim czasie zacząć rozumieć angielski oraz formułować zrozumiałe wypowiedzi. Oczywiście początkowo będą one pełne błędów gramatycznych, językowych i stylistycznych, ale nie pełna poprawność jest głównym celem osób wybierających taką metodę. Dlaczego ma to działać lepiej niż sprawdzony, szkolny sposób? Spójrz na budowę tego tekstu – składa się on z pełnych zdań i wyrażeń. Nie są to losowo wybrane słówka z dziedzin tematycznych, a spójny logicznie tekst. To samo dotyczy mówienia w każdym języku, również angielskim – do komunikacji używamy pełnych zdań, a nie losowych słówek odmienionych gramatycznie. Przewaga osób stosujących metodę „wyrażeń” nad ludźmi uczącymi się w sposób „słówka+gramatyka” jest taka, że będą one dość swobodnie komunikowały się z innymi wtedy, kiedy druga grupa zacznie względnie swobodnie budować poprawne zdania, a od tego jeszcze długa droga do rozmów! Z drugiej strony, pierwsza grupa będzie prawdopodobnie miała znacznie większe problemy z pisaniem – częstsze błędy ortograficzne.

Posty powiązane

https://kerganos.com Trendy kuchnie https://musicinfium.com