Co poza szlifierką do betonu?

Wybór porządnej szlifierki do betonu to tak naprawdę dopiero połowa sukcesu. Nawet najlepsza jakościowo szlifierka do betonu nam nie pomoże, ponieważ trzeba dobrać do niej także idealną tarczę. Co godne podkreślenia i uwagi, wybór porządnej tarczy w wielu przypadkach może okazać się zdecydowanie trudniejszych zadaniem, niż wybór konkretnej maszyny do betonu.

Jakie tarcze do szlifierki?

W dzisiejszych czasach możemy spotkać się z tarczami w pełnym albo niepełnym zestawie. W tym pierwszym przypadku wykorzystywane są praktycznie wszystkie otwory montażowe wybranej tarczy szlifierskiej. W praktyce oznacza to, że końcowym efektem działania szlifierki będzie wyrównanie przez ścięcie nadmiernych fragmentów. Pamiętać należy także o tym, że niepełna konfiguracja wywiera zdecydowanie większy nacisk na powierzchnię lecz nie wyrównuje jej dokładnie. Konfiguracja niepełna służy przeważnie do przeprowadzania tzw. szlifowania zgrubnego.

Fachowa obróbka betonu

Niektóre szlifierki do betonu mogą być wykorzystywane bez żadnego większego problemu do polerowania betonu. Pamiętać należy jednak o tym, że w tym przypadku niezbędny jest jednak dobór zupełnie innych tarcz niż w przypadku klasycznych tarcz do szlifowania. Pamiętać należy również o tym, że nie każda szlifierka do betonu będzie w stanie poradzić sobie z tym zadaniem. Aby dokonać profesjonalnego polerowania należy zastosować nieco mniejszą prędkość wirowania tarcz. Pamiętać należy także i o tym, że podczas polerowania maszyny do betonu muszą być doskonale zabezpieczone przed pyłem. Niestety podczas polerowania pył jest jeszcze drobniejszy niż w przypadku szlifowania, dlatego też nie każdy sprzęt poradzi sobie z jego odessaniem.

Najważniejsze parametry

Beton to bardzo twardy materiał, dlatego też tarcze, jak i sama szlifierka do betonu powinny charakteryzować się wysoką prędkością obrotową. To właśnie dzięki wysokiej prędkości obrotowej łatwiej będzie nam wygładzać daną powierzchnię. Ogromną rolę pełni także średnica tarczy oraz waga samego urządzenia. Każda profesjonalna szlifierka musi posiadać porządny system odprowadzania pyłu. To właśnie dzięki temu systemowi odprowadzany jest pył, dzięki czemu nie przeszkadza on w dalszej pracy. Bez tego systemu obróbka betonu jest bardzo utrudniona, a co najgorsze gromadzący się pył może po prostu uszkodzić naszą szlifierkę. Dobre urządzenie powinno charakteryzować się także odpowiednią mocą. Im większa moc tym nasza szlifierka będzie mogła pracować dłużej przy maksymalnym obciążeniu. Do pracy z twardą betonową powierzchnią wystarczą urządzenia o mocy 1400 W.

Posty powiązane