Co powinno się wiedzieć o składzie past do zębów?

Wiele osób cierpi na problemy z uzębieniem. Może być to nadwrażliwość zębów, bolące dziąsła, czy choćby ich nieestetyczny kolor. W leczeniu tych problemów często sięgamy po różnego rodzaju pasty. Trzeba jednak wiedzieć, że pasta paście nie równa. Każda zawiera inny skład i ma inne działanie. Dlatego przed wyborem pasty należy zapoznać się z jej składem na opakowaniu. A składników może być bardzo wiele.

Substancje ścierne

Hydroksyapatyt, węgiel wapnia czy tlenek krzemu to często spotykane substancje w składach past do zębów. Są to tzw. substancje polerujące oraz ścierne. Służą one przede wszystkim do wybielania zębów poprzez usuwanie płytki nazębnej oraz przebarwień. Jeśli zatem celem szczotkowania zębów jest ich wybielenie powinno się wybierać pasty do zębów zawierające właśnie te składniki.

Związki fluoru

Jeśli celem szczotkowania jest wzmocnienie szkliwa zębów oraz ich ochrona przez próchnicą wybrać należy pastę zawierającą związku fluoru. Zawiera je niemal każda pasta do zębów. Istotne jest stężenie fluoru w paście.

Składniki przeciwbakteryjne

Chlorheksydyna oraz triklosan to kolejne substancje, o których zawartości można przeczytać na opakowaniach past do zębów. Ich zadaniem jest działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczne. Zwalniają tworzenie się płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego.

Ekstrakty roślinne

W pastach do zębów często znaleźć można także składniki naturalne, np. olejki roślinne. Najczęściej stosuje się rumianek lub tymianek, a także miętę oraz szałwię. Mają one działanie lecznicze oraz przeciwzapalne. Są także skuteczne w przypadku nadwrażliwości zębów.

Wybór pasty do zębów

Jak zatem widać ilość składników jakie mogą się znajdować w pastach do zębów jest naprawdę szeroka. Dlatego niezwykle ważne jest zawsze zapoznanie się ze składem danej pasty. Do określonego problemu wybrana powinna być odpowiednia pasta. Tak, aby obecne w niej składniki i substancje skutecznie zaradziły problemowi. Trzeba wiedzieć, że na ogół wszystkie pasty mają identyczny skład bazowy. Dopiero dodatkowe składniki decydują o przeznaczeniu pasy.
Pastę do zębów oczywiście o innym składzie wybierzemy dla dzieci, a innym dla osób dorosłych. Na to także należy zwrócić uwagę wybierając pastę. Pasty dla dzieci mają za zadanie przede wszystkich chronić szkliwo zębów i działać przeciwko próchnicy. Nie jest np. wskazany zakup dla dzieci pasty, która zawiera dużą ilość substancji ścieralnych. Taka pasta może wręcz uszkodzić zęby dzieci zamiast je chronić.
Oczywiście oprócz wyboru właściwej pasty nie można zapomnieć o systematycznych wizytach kontrolnych u stomatologa.
Więcej dowiesz się na profimed.com/katalog/pasty-do-zebow.

Posty powiązane