Cechy dobrego biura księgowego

Każda firma powinna współpracować z biurem księgowym. Prowadzi ono finanse firmy tak, aby były przejrzyste dla właściciela, a także poprawne merytorycznie. Rozwiewa również wątpliwości dotyczące zawiłych kwestii prawnych. Jakie jeszcze cechy powinno mieć dobre biuro księgowe, aby w jak największym stopniu mogło przyczynić się do sprawnego funkcjonowania firmy?

Podejście do klienta

To sprawa, którą można ocenić już podczas pierwszego spotkania. Czy pracownicy biura są życzliwi wobec klienta? Czy oferują pomoc? W jaki sposób odnoszą się do rozmówcy?
Może się to wydawać niezbyt ważne, jednak pamiętaj, że biuro księgowe będziesz odwiedzać często. Wciąż będziecie się także komunikować. Dlatego sprawna komunikacja oparta na wzajemnej życzliwości jest niezwykle ważna.

Uczciwość to podstawa

Nie można sobie wyobrazić współpracy z biurem rachunkowym, które byłoby nieuczciwe wobec klienta lub wobec prawa. Biuro jest angażowane właśnie po to, aby wszystkie dokumenty były poprawnie wypełnione, a podatki uczciwie odprowadzone.
Uczciwość to niewątpliwie kluczowy argument w wyborze biura, ale jak sprawdzić ją na pierwszym spotkaniu? Należy sięgnąć do opinii o biurze – referencji od innych firm, porozmawiać ze znajomymi, a także spróbować przeszukać internet w celu znalezienia jak największej ilości informacji o instytucji.
Czasem już na pierwszym spotkaniu ma się wrażenie, że coś jest nie tak – warto wyłapywać takie sygnały i notować je w pamięci, a następnie weryfikować ich zgodność ze stanem faktycznym.

Terminowość i dokładność

W urzędzie skarbowym raczej nie da się wytłumaczyć spóźnienia ze złożeniem wniosku czy odprowadzeniem podatku. Dlatego biuro księgowe musi bardzo skrupulatnie przestrzegać wszystkich terminów. Pamiętajmy, że ta terminowość dotyczy obu stron. Dostarczajmy do biura dokumenty na czas, aby zdążyło ono zaksięgować je przed końcem miesiąca.
Księgowi nie mogą także zapominać nawet o pozornie drobnych elementach rozliczeń czy dokumentów. Czasem taki niewielki błąd może kosztować dużą sumę pieniędzy.
Biuro księgowe musi być także solidne. Nie powinno opuszczać klienta w razie problemów związanych z rachunkowością, ale pomóc mu przejść przez trudne sprawy.
Dobrzy księgowi są zatem uczciwi i życzliwi wobec klienta. Przestrzegają wszelkich terminów i zasad poprawnego rozliczania firmy. Można liczyć na ich pomoc oraz radę w kwestii zawiłości finansowych lub prawnych. Korzystając z usług dobrego biura rachunkowego, mamy pewność, że finanse naszej firmy są w dobrych rękach.
Artykuł powstał we współpracy z biurem rachunkowym Taxmentor

Posty powiązane

https://easi-ta-events.com/audyt-brc-co-nalezy-wiedziec-na-ten-temat/ https://www.gama-sklep.com.pl/a/217-pokoj-z-biurkiem https://www.gama-sklep.com.pl/a/17-niskie-komody-do-salonu